Klienti si úrokové sazby hypoték fixují na delší dobu, je to výhodnější.

Finance


Pokles úrokových sazeb hypoték se zastavil. Odborníci už další neočekávají, naopak předpokládají, že sazby budou postupně růst. Vyplatí se tedy zafixovat si ji na delší období. V bankách je v současné době největší zájem o pětileté, ale i víceleté fixace.

Ovšem „bezhlavě” skočit do co nejdelší fixace úrokové sazby (banky nabízejí třeba i desetileté) nemusí být nejlepším řešením. Odborníci radí, aby klienti nejdříve dobře zvážili jak svou finanční situaci, tak rodinné poměry.„Při výběru fixace úrokové sazby doporučuji zohlednit výši úrokové sazby a samozřejmě vlastní potřeby. Pokud bude hypotéku čerpat člověk, který v brzké době očekává získání vyšší finanční částky, např. z prodeje jiné nemovitosti, měl by volit fixaci kratší, případně úrokovou sazbu nefixovat vůbec.Na druhou stranu rodina, která nepočítá s brzkým umořením hypotéky, by v současné době, kdy jsou úrokové sazby extrémně nízko, měla volit fixaci alespoň pětiletou,” upřesnila pro Právo Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru navíc klientům podstatně zjednodušil i situaci v případě mimořádných splátek ještě v průběhu fixace úrokové sazby. „U nových hypoték a u hypoték, u kterých po 1. prosinci 2016 vypršela fixace, je možné bez sankce každý rok v měsíci před výročím smlouvy splatit až 25 procent z výše hypotečního úvěru,” doplnila Horáková Krištofová. Pokud se rozhodnete pro delší fixaci, můžete tak hypotéku splatit výrazně rychleji.Pětiletý fix je nejoblíbenější
Údaje z bank potvrzují zájem klientů o minimálně pětileté fixace sazeb, stranou nezůstávají ani fixace výrazně delší. Například v Equa bank si téměř devět z deseti klientů úrokovou sazbu fixuje právě na pět let. V Raiffeisenbank si více než polovina klientů vloni sjednala hypotéku s pětiletou fixací a třetina klientů pak se sedmiletou.


„Podle našich odhadů zvolilo v uplynulých čtyřech letech zhruba 70 procent klientů u své hypotéky fixaci právě na pět let. V loňském roce jsme zaznamenali mimořádný zájem také o delší období fixace na sedm, osm, ale i deset let,” zmínil Jiří Janeček z Wüstenrot.„Kromě dlouhodobě nejoblíbenější pětileté fixace je v poslední době zájem i o osmiletou a desetiletou fixaci úrokové sazby,” uvedl pro Právo Karel Chábek z České spořitelny.„Výrazný zájem je i o delší fixace – sedmi a zejména desetiletou,” doplnil Petr Plocek z UniCredit Bank.Na sazbu má vliv i výše úvěru k hodnotě zástavy
Od dubna budou banky poskytovat hypoteční úvěry jen do výše 90 procent hodnoty zástavy.

Ovšem čím nižší bude výše úvěru k hodnotě poskytnuté zástavy, tím výhodnější sazbu můžete získat.


Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Finance
Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení trvalého pobytu.

Pokud majitel bytu do nájemní smlouvy zahrne ustanovení, které nájemci nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt, nemusí nájemce tento zákaz respektovat. Přinášíme rady a tipy, co je třeba udělat, pokud se rozhodnete v nájemním bytě přihlásit k trvalému pobytu. Být evidován v místě, kde skutečně bydlím, je přáním …

Finance
Lidé mají o hypotéky opět zájem i přesto, že sazby prudce rostou.

V březnu si lidé sjednali nejvíce hypoték v letošním roce. Úrokové sazby však nadále rostou. Průměrná úroková sazba dosáhla hodnoty 2,46 procenta. Vyplývá to z údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex, který od roku 2003 sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Ve třetím měsíci letošního roku si přišlo pro hypotéku …

Finance
Mladí se bez finanční podpory rodiny neobejdou.

Začínat samostatný život bez pomoci rodičů je pro řadu mladých Čechů a Češek stále těžší. Největší problém je zajištění vlastního bydlení. Nájmy jsou vysoké a stále rostou stejně jako ceny prodávaných bytů. Pětina lidí ve věku 18 až 30 let je navíc v Česku ohrožena nějakou formou chudoby. Výrazně víc chudých v tomto věku …