Dluhy v Česku záměrně neplatí včas dva z pěti dlužníků

Finance


Platební morálka řady českých spotřebitelů je žalostná. Každý pátý za zboží či služby platí v průměru až s dvoutýdenním zpožděním. Čtyřicet procent českých dlužníků pak zdržuje platby dokonce záměrně. Nejhůře v Evropě jsou na tom Rumuni, kde záměrně neplatí polovina zákazníků. Naopak nejlepší jsou s deseti procenty Němci.

Počet opozdilých zákazníků, jak ukázal poslední průzkum skupiny EOS, roste po celé Evropě. Z placení se totiž oproti loňskému roku vykrucuje dvakrát více zákazníků. Bohužel mezi nepoctivé zákazníky patří i řada Čechů. Každý pátý nedodržuje domluvené termíny a v průměru pak zaplatí o dva týdny později.

Mezi nejčastější důvod, proč závazek hradí pozdě, zákazníci uvádějí, že na platbu zapomněli. V České republice to tvrdí až dvě pětiny spotřebitelů. Tento trend je podle průzkumu nejvíce patrný v Rumunsku (61 procent), ale překvapivě i ve Velké Británii (59 procent).

Češi sice nejsou tak zapomnětliví jako zákazníci v jiných evropských zemích, bezesporu ale patří k těm, kteří rádi testují pozornost a trpělivost svých dodavatelů. Více než dvě pětiny z českých dlužníků dokonce uvádějí, že neplatí závazky za nakoupené zboží a služby záměrně. Češi se tak letos společně s Belgičany (43 procent), Řeky (45 procent) a Rumuny (50 procent) řadí mezi nejméně poctivé zákazníky Evropy. Na druhé straně žebříčku stojí s 10 procenty Němci.

„Se zákazníky, kteří se tímto způsobem vyhýbají odpovědnosti za dluhy, se setkáváme stále častěji. Tento trend v posledních letech zaznamenáváme také napříč celou Evropou. Zatímco v roce 2015 své závazky záměrně neplatilo 15 procent dlužících zákazníků, o rok později to byla již pětina. Počet nepoctivých spotřebitelů oproti loňskému roku narostl o téměř 90 procent,“ uvedl pro Právo Vladimír Vachel ze společnosti EOS KSI.

Roli v placení hraje i nedostatek financí

Vedle zapomnětlivců a nepoctivců existuje velká část spotřebitelů, kteří neplatí včas, protože zrovna v tu chvíli nemají dostatek financí. V průzkumu se k opožděným platbám z důvodu krátkodobých finančních problémů přiznaly dvě třetiny Čechů. Podobně jsou na tom například i slovenští sousedé (68 procent).

Se závažným, dlouhodobým nedostatkem financí v Česku bojuje téměř polovina dlužníků. Nadměrné dluhy či insolvence nejvíce zatěžují obyvatele Ruska a Belgie (shodně 62 procent).

Nejméně krátkodobých i dlouhodobých finančních problémů zažívají zákazníci v Německu a Chorvatsku.

Průzkumem platební morálky realizovaným ve 3200 firmách z 16 evropských zemí (Německo, Velká Británie, Francie, Belgie, Švýcarsko, Rusko, Polsko, Španělsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko) se zabývala skupina EOS.

 




Finance
Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení trvalého pobytu.

Pokud majitel bytu do nájemní smlouvy zahrne ustanovení, které nájemci nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt, nemusí nájemce tento zákaz respektovat. Přinášíme rady a tipy, co je třeba udělat, pokud se rozhodnete v nájemním bytě přihlásit k trvalému pobytu. Být evidován v místě, kde skutečně bydlím, je přáním …

Zprávy z ČR
Jak poznat, že vás miluje? Signály, podle kterých budete mít jasno.

Říká se, že opravdová láska začíná tam, kde končí zamilovanost. Něco na tom opravdu bude. Zatímco zamilovanost většinou přichází bez přičinění našeho rozumu, neovladatelně a dost často do úplně špatných objektů, láska už vyžaduje trochu aktivnější přístup: zajímat se o druhého, o jeho život a pocity, sdílet s ním radosti …

Zprávy z ČR
Mladá Češka nebyla hodinu schopná dát dohromady větu. Ohromil ji obří finanční dar..

Streamerka Theresa Borůvková, známější na českém internetu jako Theresa Blueberry, asi na tento čtvrtek ještě nějaký týden nezapomene. Během jednoho z jejích streamů jí během vysílání přistál na účtu finanční dar, tzv. donate, ve výši 5000 liber, tedy v přepočtu zhruba 143 000 korun, od jednoho z diváků streamu. Jde dost možná o největší jednorázový finanční dar …