Od ledna platí přísnější podmínky pro získání příspěvku na bydlení.

Finance


Lidé s nízkými příjmy, kteří splňují nárok na pobírání příspěvku na bydlení, musí od ledna počítat s přísnějšími podmínkami pro jeho přidělení. Týkají se změny způsobu dokládání nákladů na bydlení.

Stát rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy prostřednictvím příspěvku na bydlení přispívá na krytí jejich nákladů na bydlení.

Výše příspěvku se pohybuje v desítkách, stovkách, ale i tisících korun. Záleží na tom, jakými příjmy žadatel disponuje, jaké jsou jeho náklady na bydlení, ale i na tom, v jaké lokalitě bydlí.

Končí dokládání paušální částky nákladů

Až dosud žadatel náklady na bydlení dokládal celkovou (paušální) částkou. Od ledna 2018 tento způsob končí.

Nově tak budete muset veškeré náklady na bydlení podrobně rozepsat na jednotlivé položky. U všech těchto položek pak uvedete, zda dané náklady platíte, resp. neplatíte zálohově. Zúčtování zálohových plateb pak bude nutné doložit minimálně jednou ročně.

U nájemních vztahů, které jsou sjednány na méně než 12 měsíců, je nutné zúčtování předložit vždy ke konci platnosti smlouvy. K nově podaným žádostem od 1. ledna 2018 musí být vždy doloženo poslední zúčtování zálohových plateb, nejpozději do 12 měsíců po jejich posledním zúčtování.

Pokud ale přehled nedoložíte, nebudete mít na příspěvek na bydlení nárok nebo vám Úřad práce ČR dávku odejme.

Kdo má na příspěvek nárok

Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu hlášený v bytě k trvalému pobytu. Pro splnění nároku pak jeho náklady na bydlení musí přesahovat částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (v Praze koeficientu 0,35) a zároveň součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

„Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují nájemné, resp. srovnatelné náklady a ceny služeb a energií. Jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících,” uvádí na svých stránkách MPSV.

O příspěvek na bydlení žádáte na úřadu práce podle místa svého bydliště.


Finance
Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení trvalého pobytu.

Pokud majitel bytu do nájemní smlouvy zahrne ustanovení, které nájemci nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt, nemusí nájemce tento zákaz respektovat. Přinášíme rady a tipy, co je třeba udělat, pokud se rozhodnete v nájemním bytě přihlásit k trvalému pobytu. Být evidován v místě, kde skutečně bydlím, je přáním …

Zprávy z ČR
Jak poznat, že vás miluje? Signály, podle kterých budete mít jasno.

Říká se, že opravdová láska začíná tam, kde končí zamilovanost. Něco na tom opravdu bude. Zatímco zamilovanost většinou přichází bez přičinění našeho rozumu, neovladatelně a dost často do úplně špatných objektů, láska už vyžaduje trochu aktivnější přístup: zajímat se o druhého, o jeho život a pocity, sdílet s ním radosti …

Zprávy z ČR
Mladá Češka nebyla hodinu schopná dát dohromady větu. Ohromil ji obří finanční dar..

Streamerka Theresa Borůvková, známější na českém internetu jako Theresa Blueberry, asi na tento čtvrtek ještě nějaký týden nezapomene. Během jednoho z jejích streamů jí během vysílání přistál na účtu finanční dar, tzv. donate, ve výši 5000 liber, tedy v přepočtu zhruba 143 000 korun, od jednoho z diváků streamu. Jde dost možná o největší jednorázový finanční dar …